هستلوی

هستلوی

هستلوی یک آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی مبتنی بر نیکل است که عمدتاً به دو دسته آلیاژ نیکل-کروم و آلیاژ نیکل-کروم-مولیبدن تقسیم می شود. هستلوی مقاومت در برابر خوردگی و پایداری حرارتی خوبی دارد و بیشتر در زمینه های هوایی و شیمیایی استفاده می شود.

معرفی

هستلوی (hastelloy)نام عمومی برندهای تجاری آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی مبتنی بر نیکل است که توسط شرکت بین المللی هستلوی در ایالات متحده تولید می شود. از جمله هستلوی B-2 بر پایه نیکل-مولیبدن، هستلوی C-4 بر پایه نیکل-کروم-مولیبدن و غیره.

گرید های هستلوی شامل گریدهای زیر می باشد:

آلیاژ نیکل-مولیبدن هستلوی  B-2 دارای مقاومت در برابر خوردگی عالی در محیط های کاهنده است.

نسخه ارتقا یافته هستلوی  B-3 B-2 دارای مقاومت خوردگی عالی در برابر اسید هیدروکلریک با هر دما و غلظتی است.

هستلوی C-4 دارای پایداری حرارتی خوب، چقرمگی خوب و مقاومت در برابر خوردگی در دمای 650-1040 درجه سانتیگراد است.

هستلوی C-22 نسبت به C-4 و C-276 در برابر خوردگی یکنواخت در محیط های اکسید کننده مقاومت بهتری دارد و در برابر خوردگی موضعی مقاومت عالی دارد. هستلوی C-276 مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون و کاهش خوردگی متوسط ​​دارد و مقاومت بسیار خوبی در برابر تنش دارد. قابلیت خوردگی هستلوی C-2000 جامع ترین آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی با مقاومت در برابر خوردگی یکنواخت عالی در هر دو محیط اکسیداسیون و کاهش.

محصول ارتقا یافته هستلوی  G-35 G-30 با مقاومت در برابر خوردگی و پایداری حرارتی بهتر

آلیاژ هستلوی G-30 بر پایه نیکل با محتوای کروم بالا، عملکرد عالی در اسید فسفریک و سایر محیط های اسید مخلوط اکسید کننده قوی.

هستلوی ویژگی های استحکام بالا، مقاومت در برابر اکسیداسیون و پردازش آسان را ترکیب می کند. هر یک از گریدهای فوق دارای ترکیب شیمیایی خاص، خواص مکانیکی و هر کدام دارای نقاط قوت خاص خود هستند. نمی توان در مورد ویژگی های هاستلوی تعمیم داد.

کاربرد هستلوی

صفحات هستلوی برای صنایع مختلف شیمیایی حاوی محیط های اکسید کننده و کاهنده مناسب هستند. محتوای بیشتر مولیبدن و کروم باعث می شود آلیاژ در برابر خوردگی یون کلرید مقاوم باشد و عنصر تنگستن مقاومت در برابر خوردگی را بیشتر بهبود می بخشد. در عین حال، لوله هستلوی C-276 یکی از تنها مواد مقاوم در برابر خوردگی توسط محلول های کلر مرطوب، هیپوکلریت و دی اکسید کلر است. مقاومت در برابر خوردگی قابل توجه.

زمینه های کاربردی، مبدل های حرارتی، جبران کننده های دم، تجهیزات شیمیایی، گوگرد زدایی و نیترات زدایی از گازهای دودکش، صنعت کاغذ، کاربردهای هوافضا، محیط اسیدی

ویژگی

خواص مکانیکی آلیاژ هستلوی

هستلوی یک ماده بسیار کم کربن، Ni, Mo, Cr سری مبتنی بر نیکل، مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر دمای بالا است، زیرا دارای مقاومت عالی در دمای بالا، مقاومت در برابر اکسیداسیون و منطقه متاثر از جوش است. مقاومت این ماده خورنده است، پایداری حرارتی و فرآیندپذیری طولانی مدت خوبی دارد و در محیط‌های صنعتی خشن مانند مواد شیمیایی کشاورزی، تأسیسات هسته‌ای و بیوداروها استفاده می‌شود.

همچنین دارای مقاومت در برابر خوردگی عالی، مقاومت در برابر خوردگی یکنواخت و مقاومت در برابر خوردگی بین دانه ای در محیط اکسیژن مرطوب، اسید سولفوره، اسید استیک، اسید فرمیک و نمک های اکسید کننده قوی است. بنابراین در صنایع شیمیایی نیز کاربرد فراوانی دارد. رسانایی الکتریکی و هدایت حرارتی طلا بسیار کمتر از فولاد کم کربن است، در حالی که مقاومت و سرعت انبساط بسیار بیشتر از فولاد کم کربن است. حوضچه مذاب دارای سیالیت ضعیف، ترشوندگی ضعیف، نفوذ کم و نفوذ کم عمق است.

دسته بندی های هستلوی

آلیاژ Hastelloy (Hastelloyalloy) عمدتاً به سه سری B، C و G تقسیم می شود. عمدتاً در فولاد ضد زنگ Cr-Ni یا Cr-Ni-Mo بر پایه آهن، مواد غیر فلزی و سایر کاربردها با محیط های خورنده قوی استفاده می شود. که قابل استفاده نیست

گرید های هستلوی

به منظور بهبود مقاومت در برابر خوردگی و کارایی سرد و گرم هستلوی، هستلوی دستخوش سه پیشرفت عمده شده است. روند توسعه به شرح زیر است:

پر کاربرد ترین آلیاژ های هستلوی شامل: N10665 (B-2), N10276 (C-276), N06022 (C-22), N06455 (C-4) and N06985 (G-3)

Admin021468
ارسال دیدگاه