اینکونل 625

آلیاژ اینکونل 625 (نام N06625 UNS) یک سوپر آلیاژ مبتنی بر نیکل است که دارای خواص استحکام بالا و مقاومت در برابر دماهای بالا است. همچنین محافظت قابل توجهی در برابر خوردگی و اکسیداسیون نشان می دهد. توانایی آن در مقاومت در برابر استرس بالا و طیف گسترده ای از دماها، چه در داخل و چه در خارج از آب، و همچنین توانایی مقاومت در برابر خوردگی در حالی که در معرض محیط های بسیار اسیدی قرار می گیرد، آن را به گزینه ای مناسب برای کاربردهای هسته ای و دریایی تبدیل می کند.

اینکونل 625 در دهه 1960 با هدف ایجاد ماده ای که می تواند برای لوله کشی خط بخار استفاده شود توسعه یافت. برخی تغییرات در ترکیب اصلی آن انجام شد که باعث شد حتی در برابر خزش مقاوم تر و قابل جوش باشد. به همین دلیل، استفاده از اینکونل 625  به طیف گسترده ای از صنایع مانند صنایع پردازش شیمیایی، و کاربردهای دریایی و هسته ای برای ساخت پمپ ها و شیرها و سایر تجهیزات فشار بالا گسترش یافته است.

به دلیل سطوح بالای نیوبیم (Nb) این فلز و همچنین قرار گرفتن در معرض محیط های سخت و دماهای بالا، نگرانی در مورد جوش پذیری اینکونل 625 وجود داشت. بنابراین مطالعاتی برای آزمایش جوش پذیری فلز، استحکام کششی و مقاومت در برابر خزش و اینکونل انجام شد. 625 انتخاب ایده آلی برای جوشکاری است. نام‌های معروف دیگر  اینکونل 625 عبارتند از: Haynes 625، Nickelvac 625، Nicrofer 6020، Altemp 625 و Chronic 625.

ترکیب شیمیایی

برخی از خواص شیمیایی Inconel 625 عبارتند از :

اینکونل 625 به عنوان یک ماده تقویت شده با محلول جامد بدون ریزساختار قابل توجه طراحی شده است. این در دماهای پایین و بالا صادق است، اما منطقه ای (923 تا 1148 کلوین) وجود دارد که در آن رسوباتی تشکیل می شود که برای خواص خزشی و در نتیجه استحکام آلیاژ مضر است. تحت هر شرایط خزشی (دمای بالا با تنش اعمالی)، کاربیدهای نوع M23C6 در مرزهای دانه تشکیل می شوند.

هنگامی که در 973 K آزمایش شد، رسوبات γ” شروع به تشکیل می کنند. این رسوبات فاز γ” از نوع A3 B با ترکیبی از Ni3 (Nb، Al، Ti) و ساختار بلوری چهار ضلعی سفارش داده شده است. آنها مورفولوژی دیسکی شکل را تشکیل می دهند و با توجه به ماتریس منسجم هستند. هنگامی که در 998 K آزمایش می شود، یک رسوب فاز δ شروع به تشکیل می کند که از Ni3 (Nb، Mo) در یک ساختار کریستالی متعامد تشکیل شده است. آنها در مورفولوژی سوزنی شکل تشکیل می شوند و با ماتریس ناهماهنگ هستند. هر دوی این رسوبات را می توان به طور کامل در ماتریس حل کرد که نمونه به مدت 5 ساعت تا دمای 1148 کلوین گرم شود. این منجر به توانایی بازیابی خواص خزشی آلیاژ برای افزایش طول عمر مواد می شود.

بازار ها

کاربرد های اینکونل625

استحکام مواد استثنایی

قدرت اینکونل 625 نه تنها در پایه نیکل-کروم آن نهفته است، بلکه مکانیسم سخت شدن نیوبیم و مولیبدن است. ماتریس آلیاژ با برهمکنش نیوبیم با مولیبدن تقویت می شود که بدون نیاز به عملیات سخت شدن رسوبی، استحکام بالایی را ارائه می دهد. استحکام کششی این سوپرآلیاژ 690 مگاپاسکال است در حالی که مقاومت تسلیم آن 275 مگاپاسکال است.

مقاومت در برابر دمای بالا

با نقطه ذوب حدود 1300 درجه سانتیگراد و ضریب انبساط حرارتی 1.28 x 10-5 1/K (در دمای 20 درجه سانتیگراد)، Inconel 625 در برابر طیف گسترده ای از درجه حرارت های شدید از برودتی تا بسیار زیاد مقاومت می کند.

در دماهای بالا در حضور عوامل اکسید کننده، ترکیبات تیتانیوم و نیوبیم فیلم اکسید روی اینکونل 625 به شدت افزایش می‌یابد تا یک لایه محافظ طبیعی در ماده تشکیل دهد.

مقاومت در برابر خوردگی

ترکیب منحصر به فرد اجزای آن باعث می شود اینکونل 625 در برابر مواد خورنده بسیار مقاوم باشد. به همین دلیل است که این سوپرآلیاژ در زیر آب دریا با شور بالا و بیشتر در محیط های ملایم تر مانند آب شیرین و شرایط جوی استاندارد عملکرد عالی دارد.

پس از قرار گرفتن در معرض عوامل اکسید کننده، Inconel 625 به طور طبیعی توسط ماتریکس نیکل-کروم محافظت می شود. در همین حال، مولیبدن از مواد در برابر خوردگی حفره ای محافظت می کند. در اسید سولفوریک 15 درصد، مواد با حداقل نرخ 0.188 میلی متر در سال خورده می شوند.

جوشکاری

اینکونل 625 به گونه ای طراحی شده است که جوش پذیری بهتری نسبت به آلیاژهای قبلی داشته باشد، بدون هیچ نشانه ای از ترک در هنگام قرار گرفتن در معرض فشار و تغییرات دما پس از جوشکاری. مقاومت در برابر خزش و استحکام تسلیم آن، این سوپرآلیاژ را به انتخاب خوبی برای لوله‌ها، لوله‌ها و تجهیزات کارخانه‌ای که نیاز به جوشکاری دارند تبدیل کرده است.

تولید و فرآوری

تولید و ترکیب اینکونل 625 به مشخصات مورد نیاز مواد بستگی دارد. به عنوان مثال، یک نوع استاندارد AMS 5666 یا UNS N06625 از اینکونل 625 ممکن است حاوی 58٪ نیکل، 22٪ کروم و 3.5٪ نیوبیم باشد.

عملیات حرارتی آلیاژها برای افزایش چقرمگی مواد ضروری است. در مورد Inconel 625، درمان های زیر ممکن است اعمال شود:

آنیل با محلول بالا

این شامل خیساندن (حداکثر برای 1 ساعت) در دمای 1095-1205 درجه سانتیگراد و سپس کاهش دما در هوای محیط یا محیط خنک کننده است. نتیجه آلیاژی با مقاومت خزش عالی است.

آنیلینگ محلول کم

این شبیه به بازپخت با محلول بالا است اما در دمای پایین 925-1040 درجه سانتیگراد. آلیاژ تولید شده دارای استحکام کششی و خواص انعطاف پذیری خوبی است.

تسکین استرس

این فرآیند شامل خیساندن تا 4 ساعت در دمای 900 درجه سانتیگراد و به دنبال آن خنک شدن در هوای محیط است. محصول به دست آمده دارای یکپارچگی استثنایی در محیط های برودتی و همچنین مقاومت بهینه و مقاومت در برابر تنش است. آهنگری اینکونل 625 به دمای کوره 1010-1150 درجه سانتیگراد نیاز دارد. پایین رفتن از این محدوده ممکن است باعث سفتی شود و نیاز به گرم کردن مجدد مواد داشته باشد.

Admin021468
ارسال دیدگاه